Vianočný stromček v kvetináči

 

 

Chceli by ste vianočný stromček v kvetináči?

 

Nezabúdajte, že aklimatizácia je obzvlášť dôležitá, nielen pri stromčeku v kvetináči, ale aj pri rezanom stromčeku. Predtým, ako stromček budete chcieť dať do interiéru, je potrebné ho približne 2 týždne aklimatizovať. Vhodná je miestnosť, ktorá nie je vykurovaná napr.: chodba, garáž, uzavretý balkón alebo zimná záhrada. Ihličnany nemajú radi teplotné šoky a tak, ak by ste zanedbali tento krok, môže vám stromček uschnúť. Keď budete stromček aklimatizovať, nezabúdajte na pravidelnú zálievku. Stromčeky v kvetináči majú malú koreňovú sústavu a preto sa musia častejšie zalievať oproti voľne vysadeným stromčekom. Avšak, dávajte pozor, aby ste stromček nepremočili. Uistite sa, že kvetináč má drenážne dierky, cez ktoré prebytočná voda odtečie.

 

Kde v dome umiestniť živý vianočný stromček?

 

Najlepšie miesto je hlavne - mimo tepelného zdroja. To sa týka nielen kvetináčových stromčekov, ale aj rezaných. Vianočný stromček je potrebné umiestniť čo najďalej od krbu alebo radiátora. Najväčšia  nevýhoda kvetináčových stromčekov oproti rezaným je v tom, že kvetináčový stromček môžete mať v interiéri maximálne 1 týždeň. Ak by ste stromček nechali v interiéri dlhšie, začal by sa správať ako na jar. Začne vytvárať nové prírastky a keď ho budete chcieť umiestniť von, všetky nové prírastky zamrznú.

 

Čo so stromčekom po Vianociach?

 

Opäť je veľmi dôležitá aklimatizácia rovnakým spôsobom, ako sme spomínali vyššie. Čím dlhšie necháte stromček aklimatizovať, tým lepšie. Keď ho budete dávať do exteriéru, je dôležité kvetináč obaliť buď do vreca z juty, alebo vložiť do vykopanej jamy v záhrade. Aby ste ochránili jeho koreňový systém pred mrazmi

 

Kedy stromček presadiť?

 

Keď uvidíte žltnúce ihličie alebo ihličie, ktoré je zakrpatené a riedke. Vtedy je potrebné stromček buď presadiť do väčšieho kvetináča alebo do záhrady. Vhodné je slnečné stanovisko alebo polotieň s priepustnou pôdou. Najlepším obdobím na presádzanie je jar. Do kvetináča alebo výsadbovej jamy nasypte trochu kyslej pôdy. Jamu zalejte vodou. Potom opatrne vyberte stromček z kvetináča, vložte ho buď do väčšieho kvetináča alebo do zeme. Zasypte jamu kyslou pôdou, poriadne ju utlačte a polejte.

 

 

My sme si tiež presadili do zeme našu kvetináčovú jedľu nordmann minulý rok. Ale priznáme sa, že sme ju nemali v interiéri. Stromček sa nám krásne ujal a má nádherné prírastky. :-)

 

Foto od zákazníka

 

   
Napíšte nám
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia