Levanduľa lekárska

Ako sme sa dostali k tejto úchvatnej trvalke?

 

Očarila nás jej farba, vôňa, úžitok a  vysadili sme ju najmä pre naše včielky. Milovníci levandule si u nás počas jarnej sezóny nájdu sadenice levandule lekárskej.

 

Cez letnú sezónu si môžete prísť zakúpiť naše domáce levanduľové sirupy, ktoré vás osviežia v limonáde v tieto horúce dni. Sirup je vhodný aj na dochutenie alebo ozdobu zmrzlinových pohárov, waflí, lievancov, zákuskových alebo tortových plniek a iných dobrôt. Levanduľový sirup má nezameniteľnú chuť aj vo víne a od pánov máme tip - do piva :-)

 

Sirup pripravujeme z čerstvej levandule ku ktorej pridáme len cukor a kyselinu citrónovú. Je bez farbív a dochucovadiel má úžasne plnú levanduľovú vôňu aj chuť. 

 

Môžete sa tešiť aj na vrecúška plnené sušenou levanduľou a levanduľové kytice. Počas kvitnutia, po dohode, si môžete prísť k nám nastrihať levandulu lekársku.

 

Tak neváhajte a prídte nás navštívit do nášho EkoSad-u. :-)

 

 

 Foto: Pavlis Photography

 

 

 

 

Niekoľko rád pri pestovaní levandule lekárskej

Výsadbu levandule vykonávajte na teplé a slnečné miesta s dobre priepustnou hlinito-piesčitou pôdou. Má veľmi rada slniečko a čím viac slnečných lúčov jej doprajete, tým bude mať aromatickejšie kvety. V ťažších mokrých pôdach levandula uhynie. Levanduli prospievajú štrkové záhony. Veľkou chybou by bolo levanduľu vysadiť na intenzívne zavlažované plochy alebo ju namulčovať štiepkou alebo kôrou. Ako solitéry ju môžeme vysadiť jednotlivo (odporúčame 3 sadenice pri sebe), medzi rôzne druhy letničiek. Ak chcete, aby vám rastlina čo najskôr vyrástla, odporúča sa zaobstarať si už hotovú sadenicu. Ale samozrejme, môžete začať aj od semienka.

 

 

Sadenice sadíme vo vzdialenosti 40 - 45 cm od seba. Táto vzdialenosť je potrebná, keďže sa musí počítať s tým, že sa rastlinky rozrastú. Ak zvolíme bližšiu vzdialenosť, môžu sa objaviť problémy so strihaním do typických levanduľových "bochníkov".

 Ak ich chcete použiť ako živý plot či na lemovanie chodníka, saďte ich v menších vzdialenostiach, hustejšie pri sebe.

 

 

 

Veľmi dôležité pri levanduli je pravidelné strihanie, ktoré vykonávame 2x do roka. A to na jar a po odkvete - od konca júla do polovice augusta. Rastliny potom stača ešte do zimy krásne obrazit a dobre prezimujú. Neskorší rez neodporúčame, ak ho nestihneme, vykonávame ho až na jar. Hlbší zostrih vykonávame až na jar v priebehu marca a apríla.

 

 

 

 

 

 

 

Treba ešte poznamenať, že zanedbaný rez spôsobuje drevnatenie kmeňa a potom budeme mať problémy s obrašením drevnatej časti, čo spôsobí nepekný vzhľad kríku. Rastlina je mrazuvzdorná, avšak pri tuhších zimách a ako ochranu pred zimným mokrom je vhodnejšie levanduľu zahrnúť čečinou. Pri pestovaní v nádobách si dajte pozor na premrznute rastliny, nádobu je potrebné ochrániť pred mrazom.

 

 

Predaj sadeníc levandule lekárskej

 

Profesionálne fotenie v levanduľovom poli

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia