Čučoriedka kanadská

EkoSad

- je predovšetkým čučoriedková farma a momentálne sa preto v najväčšej miere venujeme pestovaniu a predaju plodov a sadeníc čučoriedky kanadskej.

V našom sade máme zasadených takmer 2000 kríkov čučoriedky kanadskej, ktorých plody po dozretí predávame v kilogramoch.

Na plody zásadne nepoužívame žiadne postreky. Proti slimákom sa bránime indickými bežcami :)

Modrofialové bobuľky patria k najzdravším ovociam, predstavujú doslova vitamínovú bombu plnú minerálov a antioxidantov. Ľudové liečiteľstvo odporúča každému zjesť ročne aspoň 1,5 kg čerstvých  čučoriedok pre vyčistenie organizmu. Ak ste teda ešte nezačali s čistením vášho organizmu, príďte k nám. Kúpte si sadenice čučoriedok alebo už zrelé plody a určite si tieto rastlinky zamilujete rovnako ako my. 

 

Niektoré rastliny sa často predávajú pod pomenovaním čučoriedka. Tvarom alebo farbou ich síce pripomínajú, ale nie sú to pravé čučoriedky. Ide hlavne o zimolez kamčatský, muchovník kanadský a ľuľok guinejský. Nenechajte sa ale oklamať, čučoriedka to nie je.

 

Chceli by ste mať aj vy doma záhradku plnú zdravia?

Pre tie pravé čučoriedky si zájdite priamo do nášho EkoSadu. Sú výborné čerstvé, sušené, mrazené, zavárané, v podobe čučoriedkového sirupu, lekváru, džemu, v pečenom čaji, koláči, smoothie či zmrzline.

 

 

Predaj plodov čučoriedky kanadskej

 

Predaj sadeníc čučoriedky kanadskej


 

O čučoriedke kanadskej 

Čučoriedka kanadská (Vaccinium Corymbosum L.) je známa aj pod mnohými inými názvami ako čučoriedka záhradná, chocholíkatá, veľkoplodná alebo aj americká brusnica. Patrí do rodu brusnica (Vaccinium) a čeľade vresovcovité. Jedná sa o severoamerický druh čučoriedky, ktorý sa objavil vo východnej časti Kanady a USA až smerom na juh k Floride.

 

Plody kanadskej čučoriedky boli zbierané a používané pôvodnými obyvateľmi severnej Ameriky už pred mnohými stáročiami a tvorili dôležitú súčasť ich jedálnička. V Amerike sa z kanadskej čučoriedky vyšľachtilo viacero odrôd, ktoré zaručujú jej jedinečné vlastnosti. V porovnaní s čučoriedkou obyčajnou má kanadská čučoriedka podstate vyššiu a stabilnejšiu úrodu ale aj kvalitu a veľkosť plodov. Vyznačuje sa tiež plnšou chuťou, dobrou skladovateľnosťou a odolnosťou voči mrazom.

 

Kanadská čučoriedka je opadavý ker, ktorá v závislosti od odrody dorastá do výšky 1,5 až 3,5 metra. V krajine odkiaľ pochádza často vytvára mohutné húštiny. Jej lesklé, tmavozelené, eliptické listy sú dlhé cca 5 cm a na jeseň hrajú žltými, oranžovými alebo červenými kvetmi, ktoré vytvárajú pôsobivý efekt.

 

Kvety kanadskej čučoriedky majú bielu až svetloružovú farbu, sú zvončekovité a rastú v strapcoch na stopkách. Z kvetov sa v priebehu leta vytvorí plod - čučoriedka tmavomodrej až fialovej farby s priemerom od 6 do 20 mm podľa odrody. 

 

 

Prečo práve čučoriedka kanadská? 

Plody čučoriedok sa právom zaraďujú medzi jedno z najzdravších ovocí. Obsahujú vitamíny v podobe kyseliny listovej, kyseliny pantoténovej, niacínu, vitamín A, B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B6, C, E a K), minerálny látky a to predovšetkým vápnik, draslík, železo, zinok, fosfor, meď, horčík, mangán, selén, sodík a vysoké množstvo betakaroténupektínu. Ich modrofialové sfarbenie je znakom vysokého antioxidačného účinku.

 

Čučoriedky majú mimoriadne priaznivý vplyv na ľudský organizmus, zvyšujú obranyschopnosť a posilňujú imunitný systém, spomaľujú proces starnutia, zlepšujú pamäť, dodávajú životnú energiu a odbúravajú stres. Priaznivo pôsobia pri tráviacich ťažkostiach, liečbe srdcových a cievnych ochorení, respiračných ochoreniach, zápaloch močových ciest, čistia krv, zlepšujú krvný obeh a transport živín v tele.

 

Zlepšujú zrak, znižujú riziko vzniku rakoviny, prinášajú úľavu pri kŕčových žilách a tiež pomáhajú pri liečbe cukrovky, reumatizmu, dny, cholesterolu a sú pomocníkom pri diétach. Pôsobia protizápalovo, majú dezinfekčný účinok, upokojujú nervovú sústavu, miernia bolesti a ochraňujú pred infekciami a zápalmi ústnej dutiny, ale sú tiež vhodné aj pri ochoreniach kože a dokonca pomáhajú fajčiarom pri odvykaní.

 

Sú nielen zdraviu prospešné ale aj výborne chutia a preto sme si čučoriedky zamilovali aj my. Ochutnajte ich čerstvé, zavárané, sušené ale aj v našom výbornom čučoriedkovom sirupe.

Niekoľko rád k sadeniu čučoriedok 

Čučoriedky sú typicky kyslomilné rastliny a preto je pri ich pestovaní najdôležitejším faktorom pH pôdy. Čučoriedkam najviac vyhovuje pH 3,5 - 4,5. Pri výsadne čučoriedok kanadských je veľmi dôležité zadovážiť si kvalitnú rašelinu s pH, ktoré uvádzame vyššie. Rašelinu vhodnú na čučoriedky kanadské máme v ponuke aj my. Pri výsadbe odporúčame samostatnú rašelinu  premiešať so žltým kremičitým pieskom, pozor - nie vápenatým. 

 

Čučoriedoky kanadské odporúčame sadiť buď do vyvýšeného záhona, alebo jamy s rozmerom minimálne 80x80x45cm. Odporúčame vysadiť dva a viac kríkov, čím zabezpečíte vzájomné opelenie pre vysokú úrodnosť. Čučoriedky odporúčame vysádzať v jednom rade. Jamu vystelieme tkanou škôlkarskou textíliou. Zabezpečí, že sa kyslá pôda nebude zmiešavať so zásaditou.

 

 

 

 

Zákazníkom pri kúpe čučoriedok odporúčame po zasadení do rašeliny navrstviť na povrch štiepku z ihličnatých drevín. Napomáha udržiavať nielen optimálne kyslé pH, ale zadržiava aj vlahu v pôde.

 

Nemôžete použiť štiepku z listnatých stromov, nakoľko by ste zmenili pH pôdy smerom k neutrálnej až zásaditej. V takej pôde čučoriedky kanadské nerastú.

 

POZOR! Zákazníci nám často rozprávajú, že prisypú hrabanku z lesa.Tú neodporúčame, nakoľko sa v nej môžu nachádzať rôzne plesne. Tak isto aj v kôre, ktorá sa dá bežne zakúpiť.

 

My sme oslovili priamo firmu, ktorá sa venuje štiepaniu dreva a do našej ponuky sme zaradili kvalitnú, čisto prírodnú, nefarbenú drevenú štiepku z mäkého dreva.

 

 

Samozrejme, je potrebné aj pravidelné zavlažovanie a to hlavne v období dozrievania plodov. Čučoriedky kanadské zalievame vodou zo studne, prípadne dažďovou. Určite nie chlórovou z vodovodného kohútika. Ideálna forma závlahy je kvapková. 

 


 

 

K čučoriedkam kanadským patrí neodmysliteľne hnojenie. Hnojením dodávame kyslosť pôde, živiny, podporujeme čučoriedky v raste, rodivosti  a prospieva k lepšiemu zakladaniu kvetov. Po skončení jarných mrazov používame hnojivo Kristalon na čučoriedky a neskôr Orgamin na čučoriedky s rohovinou.

 

Čučoriedky majú plytký koreňový systém a preto ich neokopávame ale burinu odstraňujeme ručne. Čo sa týka opeľovacích pomerov, väčšina moderných odrôd je samoopelivá, pre dosiahnutie vyšších a stabilných úrod odporúčame  vysadiť minimálne 2 odrody.

 

Kvitnú v druhej polovici mája a dozrievajú postupne podľa odrody od júla do septembra. Ak sa o čučoriedky vhodne staráte, môžete sa tešiť z úrody 3 – 6 kg ovocia na jeden krík.

 

Čučoriedky sú mrazuvzdorné a preto sú vhodné aj do našich polôh. Čo ale nemajú radi sú veterné stanovištia, sucho a holomráz počas zimy.

 

V čase dozrievania je vhodné chrániť ich sieťami proti vtákom.

 

Prvé roky po výsadbe vykonávame rez čučoriedok len v prípade nutnosti hlavne po poškodení konárikov. V piatom roku môžeme odstrániť staré konáre a krík celkovo zmladiť. Vhodný termín rezu je koniec zimy a predjarné obdobie.

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

Zistiť viac o našej levanduli  

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia