Levanduľa lekárska

 

 

Na Slovensku je levanduľa lekárska (Levandula angustifolia, L.) nazývaná aj ako levanduľa úzkolistá alebo pravá. Je to nenápadná rastlinka s fialovomodrými kvietkami, ktorú pestovali už naši predkovia a to nielen pre jej krásu a vôňu ale aj jej liečivé účinky. Levanduľa všeobecne pochádza z oblasti Stredomoria a do Európy ju doniesli Rimania. Je to polokrík, ktorý dosahuje rôzne výšky i tvary lístkov a pestuje sa v mnohých kultivaroch so svetlomodrými, fialovými, ružovými a tmavomodrými kvetmi. Je možné ju pestovať so semien vysiatych na jeseň do misiek a na jar z nekvitnúcich výhonkov.

 

 

 

 

 

 

 

 

V súčasnej dobe máme nasadené pole levandule lekárskej. Pre milovníkov levandule predávame nielen jej sadenice, ale v našej ponuke nájdete aj levanduľové sirupy, voňavé vrecúška plnené sušenou levanduľou a levanduľové kytice. Levanduľový sirup je výborný aj na dochutenie alebo ozdobu zmrzlinových pohárov, waflí, lievancov alebo iných dobrôt. Sirup pripravujeme z čerstvej levandule ku ktorej pridáme len cukor a kyselinu citrónovú. Má úžasne plnú levanduľovú vôňu aj chuť. Príďte si po svoj levanduľový sirup do nášho EkoSadu.

 

 

 

 

 

Účinky levandule a jej využitie

 

Levanduľa lekárska je významná liečivá rastlina, ktorá obsahuje vitamín A a C, bielkoviny, vápnik, sacharidy a železo. Ako fytofarmakum levanduľu zaraďujeme do skupiny sedatív a derivancií a preto sa využíva v zdravotníctve. Má totiž antibiotické, antiseptické, antibakteriálne, protikŕčové a močopudné. Pomáha pri nespavosti, znižuje vplyvy stresu, nervozity, bojuje proti únave a depresii, má povzbudzujúce účinky na telo, stimuluje krvný obeh, znižuje krvný tlak, tlmí bolesť. Je tiež žlčopudná, pôsobí aj proti astmatickým kŕčom, je to antireumatikum, zlepšuje hojenie rán a pomáha pri liečení kožných ochorení, celulitíde, má pozitívny vplyv na trávenie a funkciu pečenie. Inhalácia zase urýchľuje liečenie katarov priedušiek, chrípky, bronchitídy alebo angíny.

 

 

 

Levanduľa sa používa aj v kuchyni a je neoddeliteľnou súčasťou provensálskeho korenia. Je vhodná k pečenému mäsu, rybám a jedlám z húb. Nakoľko má však prenikavú vôňu a jemne horkú chuť, používajte ju opatrne. Sušené kvety levandule si tiež môžete prisypať do dózy s trstinovým cukrom, ktorý môžete použiť do koláčov alebo džemov. Môžete si pripraviť aj levanduľový čaj, sirup, med alebo ocot (ten sa pridáva do šalátov a omáčok). Spomedzi druhov levandule je levanduľa lekárska jediná, ktorá sa užíva aj ako čaj, resp. pri tomto druhu sa tvrdí, že má liečivé účinky.

 

 

 

 

 

Pripraviť si tiež môžete aj levanduľové vrecúška, ktoré sú účinné proti moliam, vhodné do kúpeľa ale najviac sa využívajú na prevoňanie interiéru a navodenie príjemnej atmosféry a zaručí pokojný spánok.

 

Levanduľa je používaná aj vo forme levanduľovej soli (slúži nielen ako dekorácia, ale aj ako liečivý kúpeľ vhodný pre ľudí s lupienkou a inými kožnými problémami), a levanduľovej masti (používaná na suchú pleť).

 

Levnaduľový olej sa pripravuje tak, že čerstvo posekané kvety sa macerujú v olivovom oleji po dobu 6 až 8 týždňov a následne sa olej vtiera do pokožky. Olej je výborný na zregenerovanie tela, upokojenie svalového a nervového napätia, pomáha pri reume, natrhnutých svaloch, migréne, má tiež protizápalové účinky, pôsobí antibioticky, povzbudzuje pankreas, tlmí bolesti hlavy psychického pôvodu a poskytuje ochranu pokožke celého tela pri ekzémoch, popáleninách, plesniach, môžete si ho nakvapkať aj do čaju – 10 kvapiek na lyžičku).

 

 

 

 

Obľúbená je aj levanduľová tinktúra (je vhodná na ošetrenie pleti, zriedená s vodou sa používa ako pleťová voda, voda po holení a jej vtieranie pomáha pri dne, reume a zápale nervov). Silný odvar alebo tinktúra dokonca pomáhajú pri vriedkoch v ústnej dutine, dokonca uvoľňujú zajakávanie a ochrnutie jazyka. Silica z levandule je obľúbená aj v kozmetike a je súčasťou parfumov, mydiel či sprchových olejov, krémov a gélov. 

Ale pozor, pri nevhodnej kombinácii s inými liekmi môže dôjsť k vedľajším účinkom ako napríklad eufória, kašeľ, hnačka, nauzea, pocit na vracanie, zúženie pupíl, kožné zápaly. Nevhodné je vo zvýšenej miere ju používať pri aplikácii narkotík, sedatív, hypnotík alebo alkoholu. Nakoľko je silica z nej relatívne toxická, nemali by prípravky z levandule lekárskej užívať tehotné a dojčiace ženy.

 

 

 

 

 

Zber levandule

Levanduľa lekárska spomedzi všetkých druhov kvitne najskôr a to v júni. Použiteľnými časťami sú listy, kvitnúca vňať a kvet. Na farmaceutické účely zbierame kvety levandule od polovice júna až do augusta za suchého počasia. Kvet môžeme následne usušiť alebo spracovať na olej. Usušený kvet aromaticky vonia a má horkú chuť. Ideálna teplota na sušenie je do 35 ˚C vo vetranej a tmavej miestnosti. Usušené časti skladujte v látkových alebo papierových vreckách. Kvety je tiež možno uchovávať ako čaj, teda v plechovkách alebo drevených škatuľkách.

 

 

 

 

 

Niekoľko rád pri pestovaní levandule lekárskej

Levanduľa vyžaduje piesčito-vápenatú a dobre priepustnú pôdu, ktorá nebude úplne premočená ale ani úplne vysušená. Má veľmi rada slniečko a čím viac slnečných lúčov jej doprajete, tým bude mať aromatickejšie kvety. Pre svoj rast vyžaduje dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Ak chcete, aby vám rastlina čo najskôr vyrástla, odporúča sa zaobstarať si už hotovú sadenicu. Ale samozrejme, môžete začať aj od semienka. Sadenice sadíme vo vzdialenosti 40 až 50 cm od seba, obrie druhy však až s odstupom jedného metra. Ak ich chcete použiť ako živý plot či na lemovanie chodníka, saďte ich v menších vzdialenostiach, hustejšie pri sebe. Veľmi dôležité je pri levanduli strihanie, ktoré vykonávame 2x do roka a to na jar a po odkvete. Nikdy ich nestriháme do drevnatej časti, ale vždy necháme asi ⅓ zelenej mladej stonky. Ak budete levanduľu pravidelne strihať, ukáže vám svoj potenciál a bude krásne a prenikavo voňať. Levanduľa dokáže zvládnuť zimu aj v našich podmienkach. Pred príchodom mrazov je dobre ju zazimovať napr. čečinou alebo lístím.

 

 

Ak sadíte sadenicu na jar, levanduľa vám do zimy vyrastie a spevnie. Levanduľa napriek tomu, že je suchomilná rastlina, v prvom roku výsadby potrebuje dostatok vlahy. Ak sa už  úspešne zakorení, koncom leta ju už stačí polievať iba pri veľkých suchách alebo keď nám to napovie jej vzhľad.

Rozšíriť levanduľové záhony môžete pomocou odrezkov, ktoré získate z existujúcich kríkov levandule pri jarnom reze. Osvedčenou metódou je vyhĺbiť jamu, ktorú z polovice zaplníme pieskom, štrkom, polejeme a zastokneme odrezky, ktoré namočíme pred tým do zakoreňovača. Následne dorovnáme zeminou tak, aby časti odrezkov s prvými listami boli nad zemou. Na zakorenenie odrezky potrebujú teplo nad 18 stupňov, preto ich prikryjeme (napr. zaváraninovou fľašou alebo zrezanou PET fľašou).  Takto pripravená levanduľa by mala behom 3 - 6 týždňov pustiť svoje korene. Po uplynutí max. 6 týždňov zložíme fľašku a polievame ju častejšie. Proces pustenia nových výhonkov musí prebehnúť nad zemou aj pod zemou, preto sa nenechajte pomýliť ak vám po zasadení odrezku behom týždňa začne rastlinka púšťať výhonky.

 

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia