Levanduľa lekárska

 

 

V súčasnej dobe máme nasadené pole levandule lekárskej. Pre milovníkov levandule, počas letnej sezóny, predávame nielen jej sadenice, ale v našej ponuke nájdete aj levanduľové sirupy, voňavé vrecúška plnené sušenou levanduľou a levanduľové kytice. Levanduľový sirup je výborný aj na dochutenie alebo ozdobu zmrzlinových pohárov, waflí, lievancov alebo iných dobrôt. Sirup pripravujeme z čerstvej levandule ku ktorej pridáme len cukor a kyselinu citrónovú. Má úžasne plnú levanduľovú vôňu aj chuť. Príďte si po svoj levanduľový sirup do nášho EkoSadu.

 

 Foto: Pavlis Photography

 

 

Našu ponuku sirupov nájdete tu.

 

 

Niekoľko rád pri pestovaní levandule lekárskej

Levanduľa vyžaduje piesčito-vápenatú a dobre priepustnú pôdu, ktorá nebude úplne premočená ale ani úplne vysušená. Má veľmi rada slniečko a čím viac slnečných lúčov jej doprajete, tým bude mať aromatickejšie kvety. Pre svoj rast vyžaduje dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Ak chcete, aby vám rastlina čo najskôr vyrástla, odporúča sa zaobstarať si už hotovú sadenicu. Ale samozrejme, môžete začať aj od semienka. Sadenice sadíme vo vzdialenosti 40 až 50 cm od seba, obrie druhy však až s odstupom jedného metra. Ak ich chcete použiť ako živý plot či na lemovanie chodníka, saďte ich v menších vzdialenostiach, hustejšie pri sebe. Veľmi dôležité je pri levanduli strihanie, ktoré vykonávame 2x do roka a to na jar a po odkvete. Nikdy ich nestriháme do drevnatej časti, ale vždy necháme asi ⅓ zelenej mladej stonky. Ak budete levanduľu pravidelne strihať, ukáže vám svoj potenciál a bude krásne a prenikavo voňať. Levanduľa dokáže zvládnuť zimu aj v našich podmienkach. Pred príchodom mrazov je dobre ju zazimovať napr. čečinou alebo lístím.

 

 

Ak sadíte sadenicu na jar, levanduľa vám do zimy vyrastie a spevnie. Levanduľa napriek tomu, že je suchomilná rastlina, v prvom roku výsadby potrebuje dostatok vlahy. Ak sa už  úspešne zakorení, koncom leta ju už stačí polievať iba pri veľkých suchách alebo keď nám to napovie jej vzhľad.

Rozšíriť levanduľové záhony môžete pomocou odrezkov, ktoré získate z existujúcich kríkov levandule pri jarnom reze. Osvedčenou metódou je vyhĺbiť jamu, ktorú z polovice zaplníme pieskom, štrkom, polejeme a zastokneme odrezky, ktoré namočíme pred tým do zakoreňovača. Následne dorovnáme zeminou tak, aby časti odrezkov s prvými listami boli nad zemou. Na zakorenenie odrezky potrebujú teplo nad 18 stupňov, preto ich prikryjeme (napr. zaváraninovou fľašou alebo zrezanou PET fľašou).  Takto pripravená levanduľa by mala behom 3 - 6 týždňov pustiť svoje korene. Po uplynutí max. 6 týždňov zložíme fľašku a polievame ju častejšie. Proces pustenia nových výhonkov musí prebehnúť nad zemou aj pod zemou, preto sa nenechajte pomýliť ak vám po zasadení odrezku behom týždňa začne rastlinka púšťať výhonky.

 

 

 

Máte záujem o fotenie v levanuli? 

 

Neváhajte nás kontaktovať!

 

Foto: Pavlis Photography

 

 

 

 

 

Foto: Michal Tvrdý - MTV studio

 

 

Foto: Michal Tvrdý - MTV studio

 

 

Foto: Michal Tvrdý - MTV studio

 

 

Foto: Alena Láclavová 

 

 

 

   
Napíšte nám
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia