Čučoriedka kanadská

 

EkoSad je predovšetkým čučoriedková farma a momentálne sa preto v najväčšej miere venujeme pestovaniu a predaju plodov a sadeníc čučoriedky kanadskej. Modrofialové bobuľky patria k najzdravším ovociam, predstavujú doslova vitamínovú bombu plnú minerálov a antioxidantov. Ľudové liečiteľstvo odporúča každému zjesť ročne aspoň 1,5 kg čerstvých  čučoriedok pre vyčistenie organizmu. Ak ste teda ešte nezačali s čistením vášho organizmu, príďte k nám. Kúpte si sadenice čučoriedok alebo už zrelé plody a určite si tieto rastlinky zamilujete rovnako ako my.

  Niektoré rastliny sa často predávajú pod pomenovaním čučoriedka. Tvarom alebo farbou ich síce pripomínajú, ale nie sú to pravé čučoriedky. Ide hlavne o zimolez kamčatský, muchovník kanadský a ľuľok guinejský. Nenechajte sa ale oklamať, čučoriedka to nie je. Pre tie pravé čučoriedky si zájdite priamo do nášho EkoSadu. Sú výborné čerstvé, sušené, mrazené, zavárané, v podobe čučoriedkového sirupu, lekváru, džemu, v pečenom čaji, koláči, smoothie či zmrzline.

 

 

 

Predávame plody čučoriedky kanadskej

Momentálne máme zasadených asi 2000 kusov čučoriedok z odrody čučoriedka kanadská, ktorých plody po dozretí predávame v kilogramoch. Na plody zásadne nepoužívame žiadne postreky. Proti slimákom sa bránime indickými bežcami :). Ak máte záujem o čerstvé plody čučoriedky, zavolajte nám.

 

 

 

 

 

Predávame sadenice čučoriedky kanadskej

Ak by ste si chceli vypestovať svoj vlastný záhon čučoriedok, v našej škôlke máme k dispozícii na predaj aj samotné sadenice čučoriedok rôznych odrôd. Zároveň vám poradíme so sadením a a tiež u nás môžete zakúpiť kvalitnú rašelinu dovážanú priamo z Litvy a hnojivo určené špeciálne pre čučoriedky, ktoré sami používame pri pestovaní.

 

 

 

Aké odrody čučoriedok máme na predaj? 

 

Čučoriedka kanadská sa vďaka rôznym druhom odrôd stáva dostupnou aj pre amatérskych záhradkárov. Jednotlivé odrody sa líšia predovšetkým nárokmi na stanovište, vzrastom, časom kvitnutia a dozrievania, veľkosťou a chuťou plodov alebo citlivosťou na choroby. Pri výbere vhodnej odrody čučoriedky vám radi poradíme. Náš EkoSad ponúka na predaj široký výber sadeníc jednotlivých odrôd kanadskej čučoriedky. V ponuke máme skoré, stredne skoré aj neskoré odrody.   

 

 

 

 

Stredne skoré odrody:

  • Bluejay - Je veľmi obľúbená veľkoplodá skoršia odroda s aromatickými chutnými plodmi s dlhou trvácnosťou. Je mimoriadne odolná voči chorobám a škodcom. Plody sú veľmi aromatické, veľké, sýtomodrej farby a vyznačujú sa dlhou trvanlivosťou. Sú vhodné na mechanický zber, po dozretí neopadávajú a nepraskajú. Po zbere vydržia v chlade aj 10 týždňov

                                         

 

 

 

Stredne neskoré a neskoré odrody:

  • Chandler – Ide o výbornú odrodu s tmavomodrými plodmi o priemere až 2 cm a vysokou úrodnosťou. Je tiež vysoko mrazuvzdorná a má mimoriadne dlhé obdobie zberu, ktoré trvá niekoľko týždňov, preto je vhodná hlavne do nízkych polôh ktoré sa vyznačujú dlhším vegetačným obdobím. 
  • Brigitta - Táto odroda patrí medzi najkvalitnejšie čučoriedky. Ide o neskorú austrálsku odrodu, ktorá spoľahlivo rodí a ktorej plody vydržia v chladničke až 30 dní. Plody ktoré dozrievajú koncom júla až v polovici augusta sú veľké, šťavnaté a majú harmonickú chuť. Odroda rastie vzpriamene, dorastá do výšky 1,3 - 1,6 m.
  • Elizabeth - Predstavuje neskorú veľkoplodú odrodu s vysokou úrodnosťou. Je nenáročná a odolná voči chorobám a zároveň patrí k najchutnejším odrodám. Vyznačuje sa veľkými, pevnými plodmi s výbornou chuťou, ktoré dozrievajú v druhej polovici augusta. Je mrazuvzdorná do – 24 ˚C, dorastá do 1,6 až 1,8 m a odporúča sa ju pestovať v nižších a stredných polohách do max 500 m. n. m.
 

 

 

O čučoriedke kanadskej 

Čučoriedka kanadská (Vaccinium Corymbosum L.) je známa aj pod mnohými inými názvami ako čučoriedka záhradná, chocholíkatá, veľkoplodná alebo aj americká brusnica. Patrí do rodu brusnica (Vaccinium) a čeľade vresovcovité. Jedná sa o severoamerický druh čučoriedky, ktorý sa objavil vo východnej časti Kanady a USA až smerom na juh k Floride. Plody kanadskej čučoriedky boli zbierané a používané pôvodnými obyvateľmi severnej Ameriky už pred mnohými stáročiami a tvorili dôležitú súčasť ich jedálnička. V Amerike sa z kanadskej čučoriedky vyšľachtilo viacero odrôd, ktoré zaručujú jej jedinečné vlastnosti. V porovnaní s čučoriedkou obyčajnou má kanadská čučoriedka podstate vyššiu a stabilnejšiu úrodu ale aj kvalitu a veľkosť plodov. Vyznačuje sa tiež plnšou chuťou, dobrou skladovateľnosťou a odolnosťou voči mrazom.   Kanadská čučoriedka je opadavý ker, ktorá v závislosti od odrody dorastá do výšky 1,5 až 3,5 metra. V krajine odkiaľ pochádza často vytvára mohutné húštiny. Jej lesklé, tmavozelené, eliptické listy sú dlhé cca 5 cm a na jeseň hrajú žltými, oranžovými alebo červenými kvetmi, ktoré vytvárajú pôsobivý efekt. Kvety kanadskej čučoriedky majú bielu až svetloružovú farbu, sú zvončekovité a rastú v strapcoch na stopkách. Z kvetov sa v priebehu leta vytvorí plod - čučoriedka tmavomodrej až fialovej farby s priemerom od 6 do 20 mm podľa odrody.  

 

 

 

 

 

Prečo práve čučoriedka kanadská? 

Plody čučoriedok sa právom zaraďujú medzi jedno z najzdravších ovocí. Obsahujú vitamíny v podobe kyseliny listovej, kyseliny pantoténovej, niacínu, vitamín A, B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B6, C, E a K), minerálny látky a to predovšetkým vápnik, draslík, železo, zinok, fosfor, meď, horčík, mangán, selén, sodík a vysoké množstvo betakaroténupektínu. Ich modrofialové sfarbenie je znakom vysokého antioxidačného účinku. Čučoriedky majú mimoriadne priaznivý vplyv na ľudský organizmus, zvyšujú obranyschopnosť a posilňujú imunitný systém, spomaľujú proces starnutia, zlepšujú pamäť, dodávajú životnú energiu a odbúravajú stres. Priaznivo pôsobia pri tráviacich ťažkostiach, liečbe srdcových a cievnych ochorení, respiračných ochoreniach, zápaloch močových ciest, čistia krv, zlepšujú krvný obeh a transport živín v tele.   Zlepšujú zrak, znižujú riziko vzniku rakoviny, prinášajú úľavu pri kŕčových žilách a tiež pomáhajú pri liečbe cukrovky, reumatizmu, dny, cholesterolu a sú pomocníkom pri diétach. Pôsobia protizápalovo, majú dezinfekčný účinok, upokojujú nervovú sústavu, miernia bolesti a ochraňujú pred infekciami a zápalmi ústnej dutiny, ale sú tiež vhodné aj pri ochoreniach kože a dokonca pomáhajú fajčiarom pri odvykaní. Sú nielen zdraviu prospešné ale aj výborne chutia a preto sme si čučoriedky zamilovali aj my. Ochutnajte ich čerstvé, zavárané, sušené ale aj v našom výbornom čučoriedkovom sirupe.
 

 

Niekoľko rád k sadeniu čučoriedok 

Čučoriedky sú typicky kyslomilné rastliny a preto je pri ich pestovaní najdôležitejším faktorom pH pôdy. Čučoriedkam najviac vyhovuje pH 3,2 - 4,2. Pri tejto hodnote rastliny optimálne rastú a dosahujú pravidelné úrody. Vyberáme preto ľahké priepustné pôdy s vysokým podielom organickej hmoty, ktorá prirodzene vytvára kyslé prostredie. Ako substrát sa používa zmes vrchoviskovej rašeliny, kompostovanej kôry a kompostovaných pilín z ihličnatého dreva, prípadne si zadovážte substrát určený priamo pre čučoriedky. Čučoriedky sú náročné na dostatok dusíka a ak ho nemajú, trpia chlorózou, teda žltnutím listov. Aby mali rastlinky dostatok vlahy, je dobré použiť nastieľanie, teda mulčovanie borovicovou kôrou a pilinami z ihličnatých drevín a samozrejme je potrebné aj pravidelné zavlažovanie a to hlavne v období kvitnutia a rastu kvetov. Úplne ideálna je kvapková závlaha. Veľmi dôležité je tiež hnojenie vhodnými hnojivami.  


 

  Čučoriedky majú plytký koreňový systém a preto ich neokopávame ale burinu odstraňujeme ručne. Čo sa týka opeľovacích pomerov, väčšina moderných odrôd je samoopelivá, pre dosiahnutie vyšších a stabilných úrod sa však doporučuje vysadenie 2-3 odrôd. Kvitnú v druhej polovici mája a dozrievajú postupne podľa odrody od júla do septembra. Ak sa o čučoriedky vhodne staráte, môžete sa tešiť z úrody 3 – 6 kg ovocia na jeden krík. Čučoriedky sú mrazuvzdorné a preto sú vhodné aj do našich polôh. Čo ale nemajú radi sú veterné stanovištia, sucho a holomráz počas zimy. V čase dozrievania je vhodné chrániť ich sieťami proti vtákom. Prvé roky po výsadbe vykonávame rez čučoriedok len v prípade nutnosti hlavne po poškodení konárikov. V piatom roku môžeme odstrániť staré konáre a krík celkovo zmladiť. Vhodný termín rezu je koniec zimy a predjarné obdobie.

 

 

Je tiež potrebné rozmyslieť si, kde budete čučoriedky pestovať, či v nádobe alebo voľne na záhrade v pôde. V EkoSade sadíme čučoriedky voľne do pôdy. Na vysadenie jednej sadenice čučoriedky vykopeme jamu v prieme 50x50 cm. Následne okolo jamy umiestnime netkanú textilnú fóliu a nasypeme do nej rašelinu zmiešanú s pieskom. Piesok dávame kvôli tomu, že čučoriedke drží vlhkosť. Okolo posadenej čučoriedky vysypeme drevoštiepku, ktorá tiež drží vlhkosť. Fólia zabráni zmiešaniu pôdy s rašelinou. Na jednu rastlinu počítame približne s 50 litrami rašeliny.

 

   

 

 

 

 

Zistiť viac o našej levanduli  

 

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia